14 detsember, 2015

Haapsalu rätt, numbriliselt sallide sarjas 48-s - Piibelehekirjaga


Mõõdud: 176 x 96 cm (pikim serv x kolmnurga kõrgus)
Lõng: 100% meriino 28/2
Värvus: lumivalge
Vardad: 3,0 /3,5
Äärepits külge kootud.


Üle väga pika aja sain taas katsetada rätikudumist. Et nende osas on mul ette näidata vaid 2 varasemat tööd, siis tundsin end alguses vägagi ebakindlalt.
Lihtsalt raamatust mustrit võtta ei õnnestunud, sest saaja sooviks oli kindlasti sallidel kasutatava piibelehekirjaga rätt…ja nii saigi töö alguse paberil - joonistasin ruudulisele paberile mustri kasvatused ette.
Edasi läks juba lihtsalt - ühest silmast alguses sai nädalaga 300 ja jäigi vaid äärepits. Mäletan hästi, et eelmise kolmnurkse räti puhul olin väga hädas äärepitsile silmade arvutamisega – nüüd raamatust seda lugedes ei saa aru miks – seega otsustasin eos, et sellele koon külge.

Miks ei loeta külgekootava äärepitsiga salle originaalideks? Ja miks kooti algselt äärepits eraldi ja õmmeldi seejärel? Teise küsimuse vastuseks on suure tõenäosusega see, et toona, päris alguses ei olnud olemas veel ringvardaid ja nii ei õnnestunud parimagi tahtmise juures äärepitsi sallile külge kududa!

Äärepitside võrdluseks saan omast kogemusest nüüd öelda, et:
• Külgekootav äärepits võtab tunduvalt vähem aega!
• Külgekootava äärepitsi sakid jäävad hoidma väga hästi (hoidmine ju sõltub ikkagi suuresti lõngast, mitte kudumise tehnikast).
• Külge õmmeldava pitsi puhul on kindlasti eeliseks tugevam ja konkreetsem (kahekordsest lõngast) välimine äär.

Kuidas mina edaspidi teen? Lähenen sallidele siiski ka originaalselt, ehk koon äärepitsid eraldi ja õmblen külge. Miks? Just selle konkreetsema välisserva pärast.

Nüüd tuleb aga sallikudumistesse väike, umbes nädalane paus. Üritan veidike sokkide ja kinnaste kudumist meelde tuletada.

Kaunist jõuluootust teile, kes te mul siin silma peal hoiate oma heade soovidega! IvikaKommentaare ei ole:

Postita kommentaar